top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMagdalena Szcześniak

Tatuaże, Skóra, Pielęgnacja - CRYSTVLMIND odpowiadaMając sporo tatuaży na swoim ciele, uznałam, że temat wytatuowanej skóry i jej pielęgnacji, będzie dla was ciekawy. Postanowiłam więc zapytać eksperta w tej dziedzinie, czyli Oliwię, która zajmuje się sztuką tatuażu od paru lat. Myślę, że to będzie też fajny zbiór informacji dla osób, które nie mają jeszcze tatuażu, a chciałyby go wykonać lub nie do końca wiedzą jak się z nim obchodzić w codziennej pielęgnacji tak, by jego wyglądem móc się zachwycać przez długi czas.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, żebyście pamiętali, że tyle ile tatuatorów, tyle opinii na temat procesu gojenia się i dbania o tatuaże. Jeśli wy zrobiliście swoje dziarki u danego artysty posłuchajcie i zastosujcie się do jego zaleceń.


Poznaj crystvlmind


M: Cześć Oliwia, na wstępie chciałabym, żebyś każdemu się przedstawiła i opowiedziała, kim jesteś i jak zaczęła się twoja przygoda z tatuażem?

O: Cześć. Nazywam się Oliwia Zaciera, tatuuje od 7 lat. W trakcie uczęszczania do szkoły plastycznej odkryłam tatuaż artystyczny, wtedy zainteresowałam się tą dziedziną i zaczęłam jeździć na konwencje tatuażu. Kiedy już kończyłam szkołę w 2014 roku, zakupiłam pierwszy sprzęt i od tamtej pory tak się to ciągnie. Możecie mnie znaleźć pod pseudonimem crystvlmind.


M: O czym przede wszystkim musimy wiedzieć decydując się na dziarkę i o jakie aspekty zadbać przed wykonaniem takiego tatuażu?

O: Najważniejsze jest znaleźć styl, jaki nam się podoba i artystę, z którym będziemy współpracować. W dobie Internetu możemy wyszukać artystów z całego świata i nie musimy się ograniczać do pierwszego lepszego studia.

Przed samym tatuowaniem warto nawilżać skórę na około tydzień przed sesją. W dniu sesji być wyspanym zjeść śniadanie i przygotować sobie jedzenie. Należy kategorycznie unikać picia alkoholu przed tatuażem, ponieważ może dojść do komplikacji w postaci nadmiernego krwawienia, większego uczucia bólu związanego z tatuowaniem i ogólnie gorszego procesu gojenia.

M: Opowiedz, jak krok po kroku wygląda sam proces gojenia się skóry?

O: Po zrobionym tatuażu dostajemy opatrunek. Będzie to najczęściej folia typu second skin, która jest przyklejana na tatuaż lub zwykła folia spożywcza. Gdy ściągamy folie, miejsce będzie ubrudzone resztkami tuszu, które wypłynęło wraz z osoczem. Trzeba dobrze umyć miejsce letnią wodą i delikatnym mydłem hipoalergicznym. Następnie osuszyć miejsce ręcznikiem papierowym dla zachowania higieny i posmarować tatuaż cienką warstwą kremu lub masła przystosowanego specjalnie pod gojenie tatuażu. W pierwszym tygodniu trzeba powtarzać ten proces pielęgnacji co 3-4 godziny.


M: Od czego zależy proces gojenia się tatuażu?

O: Mały delikatny wzór będzie się goił inaczej niż kolorowy/czarny tatuaż z wypełnieniem. Przy delikatnym tatuażu możemy nawet nie zauważyć złuszczenia skory. Gdzie przy rozległym wzorze jest, to zauważalny proces gojenia, skóra się łuszczy, swędzi i trzeba uważać, by nie uszkodzić wzoru poprzez np. Drapanie


M: Istnieje szansa, że tatuaż sam w sobie się nie do końca dobrze „przyjmie”, czy jest to uwarunkowane tym, jak się z nim obchodzimy po jego wykonaniu?

O: Nigdy do końca nie wiemy, jak organizm zareaguje na dany tusz. Zdarzają się sytuacje, kiedy tatuaż źle się goi nawet gdy doskonale o niego dbamy. Często nie należy panikować, a skonsultować się ze swoim tatuażystą, który pomoże przy ewentualnych komplikacjach.


M: Na co najbardziej musimy zwracać uwagę podczas gojenia się skóry?

O: Najważniejsze są pierwsze 2 tyg. gdzie należy dbać o czystość, regularnie nawilżać skore, unikać nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych i unikać przemoczenia tatuażu.


M: Jaki preparaty możemy stosować do tatuażu, który jest świeży?

O: Najlepiej używać specjalistycznych produktów stworzonych do gojenia tatuażu. Ponieważ apteczne maści lub wazelina mogą zapychać skórę, co pogarsza proces gojenia. Rekomenduje: Tattoo Butter, Neba, Love Ink, Easy Tattoo, Skin Project. Przetestowałam na sobie i byłam bardzo zadowolona


M: Kiedy wiemy, że dziakra jest już w pełni zagojona?

O: Pierwszy etap gojenia trwa około 2 tyg. Natomiast pełne wygojenie trwa jeszcze parę tygodni do pełnej regeneracji naskórka i uzależnione jest to od zaawansowania wzoru.


M: No dobrze, a co dalej? Mamy już tatuaż, jest wygojony. Jak o niego dbać? Jakie preparaty stosować, by w kolejnych latach nam nie wyblakł?

O: Żeby tatuaż dobrze wyglądał na lata, warto regularnie nawilżać skórę. Sprawdzi się każdy balsam, nie musimy inwestować w specjalne kremy do tatuażu poza procesem gojenia.


M: Naprawdę musimy za wszelką cenę unikać słońca, mając wytatuowane ciało?

O: Nie jest to fizycznie możliwe, żeby całkowicie unikać słońca, jednak warto się zabezpieczać kremem z filtrem by nasza skóra i tatuaże dobrze wyglądały po latach.


M: Kremy z filtrem, jakie polecasz?

O: Im wyższy filtr w kremie, tym lepiej. Rozsądne minimum to 30. Sama używam kremu z filtrem 50.


M: Czy jeśli nie będziemy odpowiednio dbali o tatuaż, może się on np. Rozlać lub zniekształcić?

O: Skóra to nie kartka papieru i mimo dobrze wykonanego tatuażu i odpowiedniej pielęgnacji z czasem może dojść do różnych zmian np. delikatnego rozlania linii. Czy może się zniekształcić? Jest taka możliwość jeśli dużo przybierzemy na wadze, jednak dotyczy. to tylko ekstremalnych przypadków.


M: Super Oliwia, bardzo dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi. Mam nadzieję, że po tym wywiadzie ludzie będą pamiętać o tym, że watro dbać o swoje tatuaże i to nie tylko podczas procesu gojenia się ich.

O: Też mam taką nadzieję. Bardzo dziękuję, że mogłam udzielić Ci wywiadu. Odwiedźcie moje social media i do zobaczenia na dziarkach! Paaa

instagram.com/crystvlmind/

facebook.com/crystvlmindtattoo

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page