top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMagdalena Szcześniak

Bariera hydrolipidowaCzym jest bariera hydrolipidowa ? Dlaczego jest to tak istotne i trzeba zacząć od tego elementu


Bariera hydrolipidowa to swoisty mur obronny naszej skóry otaczający ją i pilnujący, żeby czynniki zewnętrzne jak słońce, mróz, zanieczyszczenia (smog) czy niechciane/niepotrzebne składniki z kosmetyków nie dostawały się (lub w ograniczonym stopniu) do skóry. Z drugiej strony bariera hydrolipidowa pilnuje, żeby nie parowało ze skóry za dużo wody


Nic nie osiągniesz żadną pielęgnacją przy zaburzonej równowadze hydrolipidowej. I dotyczy to każdej ze skór. Dopóki bariera hydrolipidowa pełni swoją funkcję, dopóty nasza skóra dobrze funkcjonuje, czyli broni nas przed czynnikami zewnętrznymi. Co się dzieje jeżeli bariera hydrolipidowa przestaje dobrze funkcjonować?


Najlepszym najszybszym testem na sprawdzenie, czy bariera hydrolipidowa dobrze funkcjonuje, jest umycie twarzy i pójście spać bez nałożenia żadnego kremu. Jeżeli możesz to zrobić i wytrzymasz całą noc bez najmniejszego problemu, to być może bariera hydrolipidowa jest w całkiem niezłym stanie

Jeżeli jednak w krótkim czasie odczuwasz ściągnięcie, napięcie, a twoja skóra domaga się nałożenie jakiegokolwiek produktu, bariera hydrolipidowa NIE funkcjonuje prawidłowo. Dalej tracisz koloryt, skóra staje się ziemista, mało elastyczna, wydaje się być zmęczona. To efekt utraty wody przez skórę twoja bariera hydrolipidowa przypomina dziurawe sito.


Co z tym zrobić ?


Zmienić całą pielęgnację począwszy od produktów do mycia. Wyznaczyć nowy cel pielęgnacyjny zależny od pory roku, dobrać odpowiednie kosmetyki zależne od rodzaju skóry.

Warstwy lipidowej naskórka nie odbudujemy jednak poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających. A właśnie tak zazwyczaj działamy, kiedy zauważamy przesuszenie i podrażnienie skóry. W tym przypadku bardzo ważne jest, żeby barierę lipidową wspomagać od zewnątrz i stosować odpowiednie kosmetyki odbudowujące płaszcz ochronny.


I pamiętaj minimum 2 tygodnie, zanim skóra zareaguje pozytywnie w ciągu tych pierwszych dwóch tygodni, może być kryzys, ale potem będzie lepiej.

Bariera hydrolipidowa jest podstawą do tego, żeby twoja pielęgnacja wreszcie była skuteczna

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page